Ako vybrať autoanténu alebo napájač?

Predtým ako pôjdete nakupovať, je potrebné na vašom vozidle skontrolovať stav anténneho zvodu. Ak máte novšie auto, až také nevyhnutné to nie je. Pri autách, ktoré majú viac ako desať rokov, to dôrazne odporúčame. Práve kvalita zvodu má totiž významný vplyv na príjem signálu. Problém tak nemusí byť vždy len v samotnej anténe ako takej, ale aj v tomto komponente.

 

AKÚ VYBRAŤ?

2din.sk ponúka autoantény mnohých typov  ako základné vyhotovenia, teda pasívne antény bez zosilňovača, tak aj antény so zosilňovačom, teda aktívne antényAktívna autoanténa sa líši od pasívnej autoantény tým, že zosilňovač zabezpečí istotu oveľa lepšieho príjmu. Ak máte menej kvalitné autorádio a jeho tuner nie je ideálny, je aktívna anténa (anténa so zosilňovačom) správnou voľbou, alebo pre ešte kvalitnejší príjem odporúčame kúpiť si pasívnu anténu s externým zosilňovačom.

NEZABÚDAJTE NA NAPÁJAČ

Napájač slúži na to, aby napájal zosilňovač originálnej antény, a to v prípade zapojenia značkového autorádia. Takýto napájač originálnej antény je potrebné zapojiť aj k zdroju +12V. Vo väčšine automobilov ide o modrý drôt, pomocou ktorého sa spína zosilnenie signálu vo vozidle.

Na Slovensku sa najviac stretávame s vozidlami ŠKODA alebo VOLKSWAGEN, v ktorých sa napájače môžu mierne líšiť.

Napríklad Škoda Octavia II má pri modeli pred faceliftom len jednu anténu a tam teda postačí len napájač s jednotlivou koncovkou, takže na inštaláciu využijeme tento anténny napájač. Pri modeloch po facelifte sa už stretávame s dvojitou anténou a tie sa môžu líšiť anténou dvojitou spojenou alebo dvojitou rozpojenou, kde sa ponúkajú dva typy napájačov, a to napájač s rozpojenou koncovkou alebo spojenou koncovkou.

Väčšina VW alebo novšie vozidlá Škoda Octavia III a pod. majú na 90 % dvojitú anténu spojenú a opäť použijeme anténny napájač s dvojitou spojenou koncovkou.

ZOSILŇOVAČ A ODPORÚČANÁ KOMBINÁCIA

Pamätajte na to, že ak ide o druhovýrobu alebo ak používate neznačkové rádio, môže byť s kvalitou všeobecne problém – ak je použitá továrenská anténa len s napájačom. V takomto prípade odporúčame zvoliť pasívnu autoanténu, ktorú skombinujete so zosilňovačom correct. Jeho výhody sú uvedené nižšie. V rámci tejto kombinácie máte istotu, že dosiahnete lepší FM príjem. Tento zosilňovač FM signál zosilní. Má však aj druhú vlastnosť, ktorá sa hodí vo chvíli, keď je signál výrazne presýtený alebo „preťažený“. V takom prípade ho dokáže aj utlmiť. Je to preto, aby nedochádzalo k výraznejšiemu šumu v oblasti našich reproduktorov.

Inštalácia

ZAČÍNAME DEMONTÁŽOU STROPNICE

Prvým krokom je nevyhnutná demontáž niekoľkých častí vášho vozidla. V prvom rade je to oblasť stropnice. Odporúčame postupovať opatrne, aby nedošlo k akémukoľvek poškodeniu. Niekedy je potrebné základné náradie, napríklad skrutkovač. V iných prípadoch je potrebné použiť väčšiu silu, pretože povrch stropu bude na niektorých miestach prilepený.

DEMONTUJTE ANTÉNU

Keď je časť stropnice demontovaná, máte prístup k odkrytej časti strechy. Tento krok nie je možné špecifikovať, pretože jej uchytenie a umiestnenie je dané konkrétnym modelom vozidla. V každom prípade, s bežným náradím by ste si mali bez problémov vystačiť.

Tento krok je, samozrejme, možné urobiť v predstihu, kým si novú anténu na auto kúpite. Vďaka tomu môžete presne zistiť, aký konkrétny konektor tá vaša súčasná používa a podľa toho kúpiť buď novú, alebo dokúpiť príslušnú redukciu. Ak ide o staršie vozidlo, odporúčame kúpiť anténu s novým káblom, ktorý sa bude ťahať až k rádiu.

MONTÁŽ ANTÉNY

Hneď ako máte demontovanú svoju existujúcu anténu, prichádza na rad posledný krok, ktorým je montáž novej antény. Tá by mala byť vykonávaná v opačnom slede ako predchádzajúci postup. Anténu teda zapojte a umiestnite na požadované miesto. Keď je na svojom mieste, je montáž antény na konci. Ak ste si kúpili anténu s káblom, natiahnite kábel tým istým miestom, ako bol natiahnutý až k rádiu ten predchádzajúci.

Kontakt: +421 903 116 053  alebo info@2din.sk

Snímek obrazovky 2017-04-24 v 1.18.21