Ako správne vydezinfikovať a vyčistiť klimatizáciu v aute?

Už čoskoro nás to čaká, všetci to veľmi dobre poznáme a snáď nikto z nás sa tomu nevyhne. Akonáhle na jar konečne stúpnu teploty, zapneme si v aute klimatizáciu a namiesto čerstvého, osviežujúceho vzduchu nás privíta nepríjemný, zatuchnutý zápach. 

Auto nám tým hovorí, že je najvyšší čas vykonať dezinfekciu klimatizácie. Hoci to môžete nechať na profesionálov v servise, je tu aj osvedčený spôsob, ako dezinfekciu klimatizácie vykonať svojpomocne.
V tomto článku sa pozrieme na to, ako správne vyčistiť a vydezinfikovať klimatizáciu v aute, bez toho aby ste s tým museli zájsť do servisu. Na trhu je k dispozícii veľa špecializovaných prípravkov, s ktorými si s vyčistením klímy v aute hravo poradí aj úplný začiatočník.

Obrázok

Odkiaľ sa vlastne nepríjemný zápach z klimatizácie berie?

Dezinfekcia a čistenie klimatizácie je dôležitá, avšak často trestuhodne opomínaná súčasť starostlivosti o interiér vozidla. Napokon, vzduch, ktorý v aute dýchate, nemá len veľký vplyv na váš jazdný komfort, ale aj na vaše zdravie.
Klimatizácia privádza dovnútra vozidla vonkajší vzduch, ktorý napriek všetkým filtrom v kabíne auta a nespočetným ďalším opatreniam obsahuje organické aj anorganické nečistoty. Tieto nečistoty sa potom postupne usádzajú vo vzduchových trubkách a ventilačnom systéme auta. V dôsledku častých teplotných výkyvov pri prevádzke klimatizácie dochádza vo ventilačnom systéme ku kondenzácii vody, ktorá potom v kombinácii s hnijúcimi organickými nečistotami môže začať nepríjemne zapáchať.
V klimatizácii sa navyše postupne množia baktérie, ktoré potom vdychujeme. Tieto baktérie nielen že môžu spôsobiť nepríjemný zápach, ale sú schopné aj vyvolať alergie, nádchu, bolesti hlavy, únavu, zápal priedušiek a dokonca aj astmu a ďalšie zdravotné problémy.
Dezinfekcia a vyčistenie klimatizácie preto nie je len o zvýšení pohodlia vodiča a posádky počas jazdy, ale má aj mnoho výhod z hľadiska nášho zdravia.

Obrázok

Ako vyčistiť klimatizáciu svojpomocne?

Obrázok

Na dnešnom trhu je k dispozícii veľa špecializovaných prípravkov, ktoré dokážu rýchlo a účinne odstrániť nežiaduci zápach z klimatizácie a aktívne zabraňujú rastu ďalších baktérií. Mnohé z nich pritom nielen že účinne pôsobia, ale aj krásne voňajú.
To je aj prípad jedného z našich obľúbených čističov klimatizácie od výrobcu Meguiar’s.

Zoznámte sa – Meguiar’s Air Re-Fresher Odor Eliminator – New Car Scent
Hľadáte čistič klimatizácie, pohlcovač pachov a osviežovač v jednom, ktorý účinne zbaví vašu klimatizáciu nepríjemného smradu a navyše spôsobí, že to vo vašom aute bude voňať, ako by práve zišlo z výrobnej linky?
Meguiar’s Air Re-Fresher Odor Eliminator je vynikajúci prostriedok na čistenie klimatizácie a prevoňanie vnútra vozidla. Ľahko sa s ním zbavíte nepríjemných pachov a interiér vášho vozidla bude príjemne voňať.

Ako sa Meguiar’s Air Re-Fresher Odor Eliminator používa?

Ako sme už spomínali vyššie, prípravky z kategórie čističov klimatizácie nielen že sú mimoriadne účinné, ale aj sa ľahko používajú. Týka sa to práve aj dezinfekčného spreja značky Meguiar’s. Nižšie sa môžete zoznámiť s tým, ako sa tento čistič klimatizácie používa.

  1. Naštartujte motor, zapnite ventiláciu alebo klimatizáciu na studený vzduch a zapnite vnútorný okruh – vozidlo nesmie nasávať vzduch zvonku, ale z interiéru. Pozor! Okná vozidla musia byť zatiahnuté.
  2. Aktivujte plechovku spreja – tryska by pri aktivácii mala mieriť od vás. Plechovku položte do interiéru auta, najlepšie na podlahu do stredu vozidla medzi predné a zadné sedadlá. Potom auto opustite a zatvorte dvere.
  3. Nechajte sprej asi 15 minút pracovať, aby sa dostal do celého ventilačného či klimatizačného systému a mohol tam pôsobiť.
  4. Nakoniec vypnite motor a zhruba 10 až 15 minút vetrajte.
    Vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu dezinfekčný sprej Meguiar’s ľahko preniká do všetkých častí vozidla a klimatizačného systému. Na rozdiel od ostatných osviežovačov vzduchu neklesá k podlahe, čo zaisťuje, že vôňa prenikne do každého kúta vozidla.
    S jednou plechovkou spreja účinne vydezinfikujete klimatizáciu v akomkoľvek vozidle, a to aj v SUV.

Obrázok

Ako sa starať o klimatizáciu tak, aby nezapáchala?

V starostlivosti o klimatizáciu a vaše pľúca je dôležitá aj prevencia. Na záver máme pre vás niekoľko odporúčaní, čo robiť alebo čomu sa vyhnúť, aby bola vaša klimatizácia v čo najlepšej kondícii.

  1. Pravidelne meňte kabínový filter podľa odporúčaných intervalov uvedených v servisnej knižke vozidla, zvyčajne každé 2 roky. Ak sa pohybujete v prašnom prostredí, zvážte aj možnosť častejšej výmeny.
  2. Klimatizáciu zapínajte aj počas zimného obdobia, ideálne minimálne dvakrát za mesiac. V zime navyše zapnutá klimatizácia napomáha odmlženiu okien.
  3. Zapam ätajte si, že by ste klimatizáciu mali vypínať 5-10 minút pred vypnutím motora, teda ešte než dorazíte do cieľa svojej cesty. Umožníte tak výparníku vyschnúť, čím sa zníži riziko množenia baktérií, ktoré majú radi vlhké prostredie. Tento postup má tiež pozitívny vplyv na aklimatizáciu ľudského organizmu na vonkajšie prostredie – vyhnete sa teplotným výkyvom a možnému prechladnutiu.
  4. Nenastavujte klimatizáciu na extrémne nízku teplotu. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť vyšší ako 5 °C. Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom bode, s prudkými zmenami teplôt si zakladáte na problémy respiračného charakteru – teplotu odporúčame znižovať alebo zvyšovať postupne.
  5. Klimatizáciu dezinfikujte pravidelne, nečakajte s tým na chvíľu, až začne zapáchať. Čistiace/dezinfekčné prípravky sa odporúča používať dvakrát do roka – prvýkrát ešte pred zimou, keď sa klimatizácia nepoužíva a baktérie sa v nej množia najviac, druhýkrát bezprostredne po zime.

Prípravky, ktoré možno použiť na dezinfekciu a vôňu

Opýtajte sa nás

Povinné pole
Povinné pole

Odoslaním súhlasíte so zásadami spracovania osobných údajov.

Vaša správa bola úspešne odoslaná.
Vyplňte všetky povinné polia.