V dnešnom svete, kde vývoj nových vozidiel postupuje míľovými krokmi vpred, automobilky trestuhodne prehliadajú jeden dôležitý prvok, ktorý priamo súvisí s pohodlím posádky v aute. Reč je samozrejme o odhlučnení, na ktorom šetria všetci výrobcovia bez výnimky. V dôsledku toho máme na trhu vozidlá aj prémiových značiek, v ktorých interiéri je zbytočne hlučno. To nielenže zvyšuje mieru únavy posádky na dlhších cestách, ale tiež negatívne ovplyvňuje kvalitu počúvania hudby. Jednoducho povedané, aj keď máte v aute prvotriedny audio systém, ak vozidlo nie je kvalitne odhlučnené, svoje obľúbené skladby alebo podcasty nikdy nevychutnáte naplno. V jednom z našich skorších článkov sme sa venovali antivibračným materiálom ako prvej vrstve odhlučnenia. Dnes sa zameriame na druhú vrstvu, a síce akustické a termoakustické materiály, známe tiež ako protihlukové, zvukovo izolačné alebo zvukovo pohltivé materiály. Čo sú zač, akú funkciu plnia a prečo sú v aute dôležité? Pozrime sa na to!
Akú funkciu plnia akustické a termoakustické materiály?
Hlavnou úlohou akustického alebo termoakustického materiálu je jednoduchá – tento typ materiálu sa stará o to, aby do vozidla prenikalo čo najmenej hluku. V praxi zabraňuje akustický materiál prenikaniu určitých zvukových frekvencií do interiéru, prípadne pohlcuje neželané frekvencie. Od antivibračného materiálu, na ktorý sa obvykle lepí, sa odlišuje tým, že funguje ako bariéra medzi hlukom zvonku a interiérom vozidla, zatiaľ čo antivibračný materiál cieli na rezonancie od plechu, na ktorý sa aplikuje. Akustický alebo termoakustický materiál väčšinou vyzerá ako vrstva peny, ktorej hrúbka závisí od miesta aplikácie. Pozor! Tento materiál je účinný len v prípade, že nie je stlačený, inak nemá dostatok priestoru na správne pohltenie neželaného hluku.
Aké sú najdôležitejšie vlastnosti akustických materiálov?
Kľúčovým parametrom je hrúbka – čím je materiál hrubší, tým viac neželaného zvuku dokáže pohltiť. Ak teda odhlučňujeme napr. strechu, čo je veľký kus plechu, cez ktorý do vozidla preniká veľké množstvo hluku, mali by sme siahnuť po materiáli s hrúbkou aspoň 10-20 mm. Samozrejme, v rámci montáží je potrebné riadiť sa zdravým rozumom. Napríklad, ak máme medzi strechou a stropnicou iba 1 cm miesta, akustický materiál nebude správne fungovať. Ako sme už spomenuli, ak by sme ho príliš stlačili, razantne by sa to prejavilo na jeho účinnosti. Pozor! Zvukovo pohltivé materiály sa na rozdiel od zvukovo izolačných vyznačujú mimoriadnou nasiakavosťou. Nesmú sa preto aplikovať na miesta, kde sa vyskytuje voda, ako sú napríklad podbehy, vonkajšie plechy alebo podlaha. O tom, aké druhy akustických materiálov existujú, sa pozrieme v ďalšej časti tohto článku.
Aké druhy akustických materiálov existujú a aké používame?
Za akustický materiál sa dá považovať mnoho vecí – napríklad aj vata. My v našej dielni v 2din.cz však používame výhradne peny od výrobcov, ktoré máme overené a už sa nám v praxi osvedčili. Vďaka certifikovaným materiálom špičkovej kvality dokážeme znížiť hluk vo vozidle o 2,5 až 4 dB, čo je výrazný rozdiel. Už niekoľko rokov používame produkty svetového lídra v odhlučnení – firmy StP, avšak v našom sortimente a v rámci nami realizovaných projektov nájdete aj materiály obdobnej kvality od výrobcu CTK. Na našom webe nájdete tieto materiály rozdelené do dvoch základných kategórií:
- Zvukovo izolačné materiály, ktoré veľmi účinne zabraňujú šíreniu už vzniknutého hluku – vďaka svojej štruktúre dokážu pohltiť a eliminovať nepríjemné frekvencie prenikajúce dovnútra cez karosériu.
- Zvukovo pohltivé materiály, ktorých úlohou je jednoducho pohlcovanie zvukov vo vozidle, sú obvykle tvorené polyuretánovou penou a vďaka svojej štruktúre sú veľmi flexibilné – pri aplikácii dokážu kopírovať aj zaoblené časti vozidla bez toho, aby to ovplyvnilo ich účinnosť. Akustické peny je tiež možné aplikovať aj cez seba, ak to priestor umožňuje, čím sa vytvorí silnejšia vrstva a zvýši sa celková efektivita odhlučnenia. Ako samostatnú podkategóriu môžeme považovať tepelne izolačné alebo termoakustické materiály, ktoré sa zvyčajne dávajú do väčších vozidiel, aby lepšie udržali teplo. Aj tie dokážu pohlcovať hluk, aj keď sú o niečo menej účinné ako čisto akustické materiály. Zbystriť by mali majitelia alebo prevádzkovatelia vozidiel ako sú MB triedy V, VW Transporter, dodávky, minivany, minibusy, obytné vozidlá alebo veľké SUV, ale aj väčšie kombíky. Ak radi kempujete, termoakustické materiály vám rozhodne spríjemnia život.
Kde sa akustické materiály používajú?
Akustické peny väčšinou v rámci odhlučnenia fungujú ako druhá vrstva. Aplikujú sa priamo na antivibračné materiály všade tam, kde je to možné, teda mimo iného na strechu, tapacírunk dverí, na piate dvere a pod. V minulosti sme nimi odhlučňovali aj priestor kufra, avšak teraz už máme k dispozícii kvalitnejšie sendvičové materiály, ktoré túto funkciu dokážu plniť oveľa lepšie.
Záverom
Akustické a termoakustické materiály sa vyznačujú naozaj širokým využitím. V rámci odhlučnenia auta sú nesmierne dôležité, obzvlášť ak sa vozidlo odhlučňuje tromi vrstvami materiálu. Tam totiž tvoria dôležitú strednú vrstvu, bez ktorej kvalitné odhlučnenie jednoducho nemožno dosiahnuť. Máte záujem o odhlučnenie vášho auta? Na našom webe nájdete množstvo článkov o tom, ako odhlučniť auto, 12 najčastejších otázok ohľadom odhlučnenia a tiež unikátny 3D konfigurátor, ktorý vám umožní zostaviť si balíček na mieru. Ak sa chcete objednať na odhlučnenie, neváhajte a kontaktujte nás!
Opýtajte sa nás
Odoslaním súhlasíte so zásadami spracovania osobných údajov.