Vitajte v segmente venovanom najčastejším otázkam týkajúcich sa portfólia špičkového výrobcu high-endových audio komponentov Brax, značky, ktorá spadá do portfólia nemeckej rodinnej firmy Audiotec Fischer.
Veríme, že tu nájdete odpovede aj na svoju otázku. Ak nie, pokojne nás kontaktujte. Sme tu pre vás!
Prečo sa už reproduktory Brax neponúkajú s pasívnymi crossovermi?
V posledných rokoch došlo v high-endovom segmente audio sústav do automobilov k dramatickému poklesu dopytu po pasívnych crossoveroch. Má to svoje dôvody. Ak chcete dosiahnuť čo možno najkvalitnejší zvuku, potom sa jednoducho nevyhnete použitiu plne aktívneho systému ovládania reproduktorov. Všetkým, ktorí napriek tomu dávajú prednosť pasívnej výhybke a chcú si zostaviť vlastnú jednotku, radi poskytneme príslušné schémy zapojení.
Prečo nemajú zosilňovače Brax integrovaný crossover alebo iné filtre?
Skutoční nadšenci car audio, ktorí neváhajú investovať do high-endových komponentov značky Brax, sa spoliehajú výhradne na silu technológie DSP s jej takmer neobmedzenými a mimoriadne precíznymi možnosťami nastavení. Použitie externých signálových procesorov eliminuje nutnosť použiť konvenčné integrované filtre, hlavne práve pri zosilňovačoch v najvyššom segmente trhu. Práve z tohto dôvodu navrhli vývojári zosilňovače Brax tak, aby signál musel prekonať len tú najkratšiu možnú vzdialenosť.
Vďaka tomu mohli v Brax vynechať všetky časti, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť požadovaný výsledok, a síce špičkový, nijako neskreslený zvuk.
Môžem dať subwoofer ML 10 SUB/ ML 10 do bassreflexovej ozvučnice?
Pri návrhu subwooferov ML 10 SUB/ML 10 sa počítalo s ich montážou výhradne do uzavretých jednotiek. Tie v porovnaní s bassreflexovými konštrukciami ponúkajú výrazne lepšie vlastnosti, aj keď na úkor účinnosti. Firma Brax si zakladá predovšetkým na maximálne možnej kvalite zvuku, a preto sa odporúča používať len uzavreté systémy – len tie totiž zaistia tie najlepšie možné výsledky.
Aké sú špeciálne pripojenia pre stabilizátor napájania (Power Stabilizer) pri zosilňovačoch Brax?
Stabilizátor napájania je šikovná vychytávka, ktorá je však najúčinnejšia, keď ju pripojíte bez prerušení. Len v takom prípade totiž naplno využijete jej schopnosť dodávať energiu. Pri zosilňovačoch Brax sú terminály „Power Stabilizer“ vedené za vstupnou odrušovacou tlmivkou a sú priamo pripojené k spínanému zdroju a spínacím tranzistorom, aby bol zaistený maximálny prietok prúdu, a to hlavne v prípade potreby veľkého impulzu.
Aký objem ozvučnice je najvhodnejší pre stredový reproduktor ML3?
Výrobca odporúča ozvučnicu s objemom aspoň 250 ml – ML3 vám však zahrá lepšie vo väčších uzavretých ozvučniciach, hlavne ak požadujete nízku spodnú crossoverovú frekvenciu na úrovni 250 Hz. Ozvučnice s objemom väčším ako 1 liter vám však ďalšie akustické výhody už neprinesú.
Môžem zosilňovače Brax používať aj v domácom prostredí?
To, čo hrá dobre v aute, bude hrať skvelo aj u vás doma! Je však potrebné pamätať na to, že zosilňovače Brax majú veľké nároky na napájanie, preto im musíte zaistiť vhodný zdroj energie. Ideálna je kombinácia výkonného 12 V zdroja (minimálne 60 A) a paralelne pripojenej autobatérie – tá pokryje krátkodobé vysoké požiadavky na výkon.
V ponuke sú dva rôzne varianty subwoofera ML6 – ktorý z nich je lepší?
Obe verzie skvelo ukazujú, čo je dnes v tejto branži možné. ML6P vďaka nižším kompresným efektom hrá s nádychom stredných frekvencií, zatiaľ čo ML6D ponúka o niečo väčší tlak vo vyššom pásme basov, a to vďaka prachovému uzáveru, ktorý výrobca použil v jeho konštrukcii. Nakoniec však ide o rozsah – v trojpásmovej kombinácii s dodatočným stredovým reproduktorom, napr. ML2 alebo ML3, bude najvhodnejšou voľbou ML6D.
Zosilňovač je v ochrannom režime a stavová LED kontrolka svieti nažlto
Príčina: Chybná kabeláž reproduktorov, skratovaná medzi sebou alebo so šasi vozidla.
Riešenie: Skontrolujte kabeláž reproduktorov a uistite sa, že nie sú uvoľnené vlákna, ktoré by sa dotýkali protiľahlého terminálu.
Príčina (MX2, MX4, MX4 PRO): Nastavená impedancia reproduktorov nezodpovedá impedancii pripojených reproduktorov.
Riešenie: Skontrolujte nastavenie impedancie reproduktorov.
Zosilňovač je v ochrannom režime a stavová LED kontrolka bliká nažlto
Príčina: Poistky vnútri zosilňovača sú chybné.
Riešenie: Vymeňte chybné poistky za nové, rovnaké. Správnu hodnotu poistiek nájdete v používateľskej príručke.
Zosilňovač je v ochrannom režime a stavová LED kontrolka svieti načerveno
Príčina: Zosilňovač je prehriaty.
Riešenie: Nechajte zosilňovač vychladnúť. V závislosti od teploty v mieste montáže môže chvíľu trvať, kým zosilňovač dostatočne vychladne a znovu sa zapne.
Výstupný výkon zosilňovača Brax NOX4 DSP je v režime premostenia príliš nízky
Príčina: Smerovanie kanálov v internom DSP nie je správne nastavené.
Riešenie: Je nutné, aby boli obom premosteným kanálom v režime premostenia nastavené identické smery kanálov. To znamená, že k obom výstupným kanálom priradíte rovnaké vstupné kanály.
Riaďte sa aj informáciami v podrobnom návode k softwaru DSP PC-Tool. Tu je vhodné spomenúť aj skutočnosť, že ekvalizácia, vysokofrekvenčné a dolnofrekvenčné filtre, fáza a korekcie oneskorenia sa nastavujú rovnako. Na zjednodušenie konfigurácie ponúka software DSP PC-Tool funkciu prepojení, ktorá zaistí, aby boli pre každý kanál nastavené identické hodnoty.