FAQ – Helix

Prémiové ozvučenie vozidiel BMW (2)

Vitajte v časti venovanej najčastejším otázkam ku značke Helix – výrobcovi kvalitných DSP procesorov, reproduktorov a zosilňovačov strednej triedy s mimoriadne zaujímavým pomerom cena/výkon. Táto značka spadá spolu s Match a Brax do portfólia nemeckej rodinnej firmy Audiotec Fischer.

Veríme, že tu nájdete odpoveď aj na svoju otázku. Ak nie, pokojne nás kontaktujte. Sme tu pre vás!

 FAQ Helix  Keď si skladám audio zostavu, mal by som použiť len zosilňovače a reproduktory z rovnakého radu (napr. P), alebo môžem použiť aj iné?

Všetky výrobky z portfólia značky Helix, samozrejme, môžete voľne kombinovať medzi sebou, a to bez ohľadu na rad. Jediné obmedzenie tu súvisí s vaším rozpočtom a požiadavkami. Uistite sa však, že vaša voľba komponentov do zostavy dáva zmysel s ohľadom na ich výkonnostné charakteristiky.

 

FAQ Helix (2)  Prečo má väčšina subwooferov značky Helix impedanciu 2×2 Ω?

Konštrukcia s využitím dvoch kmitacích cievok dáva výrobcovi väčšiu voľnosť pri návrhu zariadení. Vďaka takto zvolenej impedancii možno subwoofer ovládať tromi rôznymi spôsobmi a vytiahnuť tak maximálny výkon z takmer každého zosilňovača.

Ak je k dispozícii len jeden kanál zosilňovača, je možná konfigurácia 1×4 Ω (kmitacie cievky zapojené sériovo) aj 1×1 Ω (kmitacie cievky zapojené paralelne). Pokiaľ však máte k dispozícii dve, potom je najlepším riešením, keď môžete obe cievky ovládať samostatne (napr. v spojení s Helix P Two alebo Helix P Six DSP).

 

FAQ Helix (3)  Bude nejaký problém s diagnostikou a detekciou reproduktorov mojím pôvodným autorádiom, keď pre vysokoúrovňové výstupy používam zosilňovač Helix?

Výrobca uvádza, že sa v posledných rokoch zameral na to, aby tomu zabránil. Dnes je diagnostika reproduktorov v prípade takmer všetkých továrenských autorádií už pomerne komplexná, preto aby sa zamedzilo výskytu chybových hlášok v pamäti chýb vozidla, musí už v zosilňovači generovať určitý odpor.

Vlastné obvody Audiotec ADEP.3, ADEP.2, ADEP a ADEP-SB sú v tomto ohľade jedinečné, a pokiaľ ide o zamedzenie problémom s detekciou reproduktorov, dosahujú skvelé výsledky.

 

Helix

 

FAQ Helix (4)  Je samostatný signálový procesor (DSP) lepší než riešenie integrované do zosilňovača?

Odpoveď bude závisieť od požadovanej konfigurácie. Ak si zaobstaráte niektorý zo zosilňovačov výrobcu, napr. P Six DSP MK2 alebo V Eight DSP MK2 a ten bude sám osebe spĺňať všetky vaše požiadavky týkajúce sa výslednej kvality, potom kúpa samostatných DSP na použitie so špecializovaným zosilňovačom nedáva zmysel.

Pokiaľ požadovaný počet kanálov alebo výstupný výkon nemožno dosiahnuť pomocou integrovaných riešení (napr. v zosilňovačoch spomenutých vyššie), najlepšou voľbou bude samostatná konfigurácia. Všetky produkty Helix DSP používajú len najvýkonnejšie procesory (DSP) najnovšej generácie so 64-bitovým rozlíšením.

 

FAQ Helix (5)  Je použitie DSP procesora naozaj nutnosť alebo to ide aj bez neho?

Ak chcete zo svojej audio zostavy vyťažiť maximum, bez DSP procesora sa nezaobídete, či už bude integrovaný do zosilňovača, alebo ho použijete samostatne.

Aktívny crossover v zosilňovačoch výrobcu, ktoré nie sú vybavené DSP procesorom, stále dokáže ponúknuť mimoriadne kvalitný zvuk, avšak DSP vďaka svojej obrovskej škále funkcií a širokým možnostiam nastavení patrí medzi to najlepšie, čo sa dá na trhu zohnať.

 

FAQ Helix (6)  Môžem použiť modul HEC v inom produkte Audiotec Fischer?

Moduly HEC/MEC dodávané s jednotlivými výrobkami sa líšia bočnou doskou. Pokiaľ nemáte správnu bočnú dosku, nebude inštalácia modulu HEC možná. Dôrazne preto odporúčame používať len modul HEC/MEC, ktorý dostanete spolu so zakúpeným zariadením.

 Helix (3)

 

FAQ Helix (7)  Odkedy som pred zosilňovače nainštaloval signálový procesor Helix, vydávajú hluk. Čo by mohlo byť príčinou?

Vo vašom súčasnom nastavení sa zosilňovače pôvodne zapínali pomocou diaľkového signálu autorádia – túto úlohu musí teraz plniť DSP, aby sa zabránilo šumu pri zapínaní a vypínaní.

Autorádio aktivuje DSP prostredníctvom „Remote In“ alebo vysokoúrovňových vstupov, zatiaľ čo DSP ovláda nadväzujúce zosilňovače prostredníctvom svojho „Remote Out“. V softwari DSP PC-Tool možno individuálne nastaviť časy oneskorenia zapnutia a vypnutia v závislosti od použitého zosilňovača.

 

FAQ Helix (8)  Kábel USB na pripojenie DSP k počítaču, ktorý je súčasťou zariadenia, je príliš krátky. Môžem ho len predĺžiť vhodným káblom USB?

V takých prípadoch odporúčame použiť napájaný predlžovací kábel USB (s integrovaným zosilňovačom), pretože jedine tak možno zaistiť stabilnú komunikáciu medzi počítačom a zariadením Helix.

 FAQ Helix (9)  Odkedy som medzi rádio a zosilňovač nainštaloval DSP procesor, stretávam sa s alternátorovým kvílením (hlukom). Čo mám robiť?

Signálové procesory (DSP) značky Helix majú prepínač uzemnenia, ktorý môžete použiť na galvanické oddelenie signálových vstupov od signálových výstupov. V závislosti od vozidla je potrebné oddeliť ich alebo prepojiť cez 200 Ω rezistor. Najlepšie výsledky dosiahnete pomocou metódy pokus-omyl.

 

Helix (2)

FAQ Helix (10)  Možno na jednom zariadení súčasne používať káblové diaľkové ovládanie URC.3 a diaľkové ovládanie displeja DIRECTOR?

Bohužiaľ to možné nie je, pretože obe zariadenia majú rovnaký vstupný konektor. Všetky zariadenia značky Helix majú len jeden DIN port.

 

FAQ Helix (11)  Ako správne nastaviť vstupnú citlivosť (zisk) zosilňovača alebo signálového procesora?

Pre optimálny odstup signál/šum je dôležité, aby vstupná citlivosť zosilňovača alebo signálového procesora zodpovedala výstupnému napätiu zdroja signálu. Ak napríklad zdroj signálu dodáva maximálne výstupné napätie 4 V, vstup pripojeného zariadenia by mal byť nastavený na rovnakú hodnotu – 4 V.

Príliš často sa stáva, že zosilňovače sú nastavené tak, že sú oveľa „citlivejšie“ (napr. o 1-2 V), aby sa dosiahla vyššia hlasitosť. V skutočnosti sa tým však len zvýši riziko, že pri nesprávnej kalibrácii bude počuť šum a ďalšie skreslenie.

 

Helix (4)

FAQ Helix (12)  Čo sa stane, keď na napájanie zosilňovačov použijem príliš tenké káble?

Správna hrúbka kábla v pomere k jeho dĺžke je veľmi dôležitý faktor – v opačnom prípade totiž napätie na zosilňovači nebude pri zaťažení stabilné. Pokiaľ zosilňovač nemá regulované napájanie, je v najlepšom prípade jeho výstupný výkon zosilňovača znížený. Pokiaľ však zosilňovač funkciu regulácie napájania má, je účinok oveľa horší, pretože sa zariadenie bude snažiť vyrovnať kolísanie napätia.

Veľký úbytok napätia na napájacom vedení spôsobí, že sa zosilňovač pokúsi tento úbytok kompenzovať odberom väčšieho prúdu, čo následne vedie k ešte väčšiemu úbytku napätia na napájacom vedení. Tento „začarovaný kruh“ vedie k tomu, že zosilňovač produkuje výrazne viac tepla, ako je nutné.

V extrémnych prípadoch sa napájací kábel môže zahriať natoľko, že dôjde k roztaveniu jeho izolácie a kábel sa dostane do priameho kontaktu s kovovou karosériou vozidla, ktoré slúži na uzemnenie batérie a ďalších zariadení. To predstavuje vážne riziko výbuchu batérie a požiaru.

Helix preto dôrazne odporúča dodržiavať požadované prierezy káblov uvedené v návode na obsluhu príslušného zosilňovača a zohľadniť ďalšie zariadenia, ktoré môžu byť pripojené.