Ako na dekontamináciu laku jednoducho v troch krokoch

Blog . úvodní fotka (4)

Pokiaľ sa na karosériu svojho vozidla chystáte aplikovať ochrannú vrstvu (vosk, sealant alebo keramickú ochranu), musíte začať dôkladnou prípravou laku. Tá spočíva v niekoľkých krokoch, z ktorých najdôležitejším je dekontaminácia. O čo ide?

Cieľom dekontaminácie je zbaviť lak rôzne zložito odstrániteľnej špiny – zaschnutého asfaltu a smoly, zapečeného hmyzu, vtáčieho trusu, náletovej hrdze, brzdného prachu, vodného spotu a ďalších nečistôt, s ktorými si neporadí ani ten najlepší autošampón. Na tento účel vznikol celý rad špecializovaných prípravkov, s ktorými budete mať istotu dokonalého výsledku.

Ak by tieto nečistoty na laku zostali a ochranná vrstva by sa naniesla priamo na ne, výrazne by sa skrátila jej životnosť a znížila účinnosť. V krajnom prípade by auto mohlo začať aj hrdzavieť. Práve z toho dôvodu neradno dekontamináciu podceňovať.

 

Chemická a mechanická dekontaminácia

Dekontamináciu rozdeľujeme na chemickú a mechanickú. Tá chemická spočíva v aplikácii špeciálnych prípravkov (podľa typu nečistôt), o ktorých si povieme v ďalšej časti článku. Ich úlohou je odstrániť z laku náletovú hrdzu, asfalt, lepidlá či brzdový prach. Chemická dekontaminácia je pomerne jednoduchá, rýchla a pokiaľ nie je lak vo vyložene zlom stave, často aj plne postačujúca.

V rámci mechanickej dekontaminácie sa zase používajú špeciálne claye, čo sú hmoty s konzistenciou plastelíny. Slúžia na mechanické odstránenie tých najodolnejších nečistôt, avšak je tu nevyhnutné počítať s určitým rizikom poškriabania laku.

Ak chcete dosiahnuť čo možno najlepšie výsledky, odporúča sa obe tieto metódy kombinovať. A ako vlastne dekontamináciu urobiť? Poďme sa na to pozrieť.

 

Krok prvý – umyte auto

Predtým ako sa pustíte do samotnej dekontaminácie, budete musieť lak dôkladne umyť. Alfou a omegou správne umytého auta je kvalitný autošampón (odporúčame napríklad šetrný, pH neutrálny autošampón Auto Finesse Lather). Na umývanie si zaobstarajte aj vhodný kýblik s vložkou, ktorá zabezpečí, aby sa rôzne pevné čiastočky nedostali späť na lak a nepoškriabali ho. Odporúčame napríklad Work Stuff Wash Bucket.

Ďalej sa nezaobídete bez vhodnej umývacej rukavice, najlepšie jemnej, sušiaceho uteráka z mikrovlákna a napríklad ešte štetca na očistenie kolies, ak sa zároveň chcete zamerať aj na kolesá. Umývanie robte po jednotlivých paneloch a nikdy nie na priamom slnku. Nechcete totiž, aby šampón na vozidle zaschol. Usušenie karosérie pomocou uteráka zase zamedzí vzniku nevzhľadných stôp od vody.

Na odolnejšiu špinu môžete použiť odstraňovač hmyzu, ktorý je vhodný ako na lak samotný, tak aj na plastové časti alebo sklo.

55

Krok druhý – chemická dekontaminácia

Keď bude lak umytý, môžete sa pustiť do samotnej dekontaminácie, teda odstránenia usadenejšej špiny, s ktorou si šampón nevedel rady. Začnite tou chemickou. Ak ste v rámci umývania použili aj prípravok na odstránenie hmyzu, vlastne ste lak už čiastočne dekontaminovali, keďže odstránenie „zapečeného“ hmyzu spadá aj do tejto kategórie. V rámci chemickej dekontaminácie však budete bojovať aj s oveľa horšou špinou.

Napríklad asfaltom, ktorého spojencami sú smola a decht. Na to sa náramne hodí Auto Finesse ObliTARate Tar&Glue Remover, ktorý stačí nastriekať na lak a chvíľu počkať, kým začne pôsobiť. Za žiadnych okolností ho nenechajte zaschnúť, čo platí aj pre ostatné prípravky z tejto kategórie.

56

V rámci chemickej dekontaminácie laku je dôležité riadiť sa niekoľkými zásadami. V prvom rade – rovnako ako v prípade umývania – nepracujte na priamom slnku. Navyše je potrebné chrániť si ruky chemicky odolnými rukavicami, pretože výrobky z tejto kategórie sú naozaj silné a mohli by vám poleptať kožu.

Ďalšou kapitolou chemickej dekontaminácie je odstránenie hrdze a železitých čiastočiek, na čo odporúčame napríklad Gyeon Q2M Iron alebo Auto Finesse Iron Out. S týmito prípravkami ľahko zmyjete aj brzdový prach. Opäť stačí nastriekať, chvíľku počkať a potom jednoducho zotrieť mikrovláknovou utierkou.

Aj v tomto prípade odporúčame postupovať po jednotlivých paneloch, aby vám nič neuniklo.

57

Krok tretí – clay

Môže sa však stať, že nečistoty sú na laku natoľko zapečené, že si s nimi neporadí ani autošampón, ani prípravky z kategórie chemickej dekontaminácie. V takom prípade prichádza na rad clay – materiál podobný plastelíne, s ktorým budete pracovať pekne ručne.

Claye sú dostupné v troch variantoch – mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Samozrejme, čím je clay tvrdší, tým má väčšiu účinnosť, ale tým väčšie je aj riziko poškodenia laku. K samotnému clayu budete potrebovať ešte vhodný lubrikant. Odporúčame napríklad kúpu sady claya a lubrikantu Auto Finesse Clay Bar Kit.

58

Samotný postup práce vyzerá asi takto. Vezmite kocku claya a oddeľte od nej menšiu časť tak, aby sa vám s ňou dobre pracovalo. Túto časť potom poriadne nalubrikujte a priložte k taktiež nalubrikovanému, znečistenému miestu na laku. Prechádzajte po laku zľava doprava alebo nahor a dole a priebežne pridávajte lubrikant. Za žiadnych okolností na clay netlačte, vyhnete sa tak nechcenému poškodeniu.

Hneď ako bude znečistené miesto krásne hladké a čisté, utrite ho mikrovláknovou utierkou a prejdite na ďalší panel. Keď bude lak celého auta krásne hladký a zbavený všetkých nečistôt, máte vyhraté.

Pozor! Pokiaľ by vám clay, nedajbože, spadol na zem, vyhoďte ho a oddeľte si novú časť. Na spadnutý clay sa nachytajú drobné, niekedy aj okom takmer neviditeľné kamienky, ktoré by mohli lak poškriabať.

 

Na záver

Dekontamináciu laku neradno podceňovať. Napriek tomu si mnoho ľudí myslí, že auto stačí poriadne umyť a potom rovno navoskovať, nie je to však tak. Správne urobená dekontaminácia, ideálne chemická aj mechanická, odstráni z vášho auta všetky nečistoty, čím sa predĺži výdrž ochrannej vrstvy, či už aplikujete vosk, sealant alebo keramiku.

Navyše, ak chcete lak ešte vyleštiť, bez dekontaminácie sa naozaj nezaobídete.