Kúpili ste si nové auto a premýšľate, ako mu zabezpečiť zodpovedajúcu ochranu, aby vydržalo čo najdlhšie v top stave? Potom vás čaká niekoľko dôležitých krokov, s ktorými neradno otáľať. Okrem zabezpečenia ochrany karosérie (ideálne aplikáciou keramickej ochrannej vrstvy na lak), impregnácie pneumatík, ochrany alu kolies a interiéru je tu jeden ďalší, dôležitý krok, na ktorý sa často zabúda.
Tento krok pritom nemá vplyv len na vzhľad vozidla, ale aj na bezpečnosť posádky vo vnútri. Reč je, samozrejme, o ochrane okien, a to ako čelného, tak aj bočných a zadného. Na to vám poslúžia tekuté stierače – kúzelné prípravky, vďaka ktorým za určitých podmienok a pri určitej rýchlosti nebudete potrebovať stierače skutočné.
V tomto článku sa dozviete, aké sú výhody tekutých stieračov a ako ich správne aplikovať, aby boli čo najúčinnejšie. Článok, samozrejme, nie je určený len pre majiteľov nových áut – rozdiel je len v tom, že na už používanom auta bude potrebné sklo ešte vyleštiť.
Čo sú tekuté stierače a prečo ich používať?
Pod pojmom tekuté stierače si môžete predstaviť prípravok, ktorý jednoducho nanesiete na čelné, zadné a bočné sklá a zotriete. A máte hotovo – aplikácia je naozaj jednoduchá a efekt mimoriadne pôsobivý. Prípravok na okne vytvorí tenkú ochrannú vrstvu, s čím sa spája niekoľko dôležitých výhod.
Výhody tekutých stieračov
Tekuté stierače na čelnom skle sú predpokladom bezpečnej jazdy v daždi – vďaka efektu kvapôčkovanie a účinnému odvodu vody nemusíte klasické stierače v určitých situáciách zapínať vôbec. Takýmito situáciami sa myslí hlavne jazda po diaľnici alebo akákoľvek iná jazda pri rýchlostiach presahujúcich 90 km/h.
Sklo ošetrené tekutými stieračmi okrem toho v zime menej zamŕza. Námrazu často stačí jednoducho zotrieť handričkou, čo vám ušetrí niekoľko dôležitých minút pred cestou do práce. A, samozrejme, čím kvalitnejšie stierače (napríklad keramické, o ktorých je tento článok), tým je ochrana účinnejšia. V lete zase z okien ľahšie odstránite „zapečený“ hmyz.
Okná ošetrené tekutými stieračmi, či už „klasickými“, alebo keramickými, možno považovať za bezpečnostný prvok, ktorý zvýši bezpečnosť posádky nielen počas jazdy v daždi. A to sa počíta.
Keramické tekuté stierače na okná
S tekutými stieračmi sa v posledných desiatich rokoch doslova roztrhlo vrece. Z málo účinných produktov dostupných na benzínkach sa postupne vyvinuli účinné prípravky, ktoré možno právom označovať za bezpečnostný prvok auta. Nedávno však na trh prišli stierače v podobe keramickej vrstvy, ktoré ochranu posunuli o úroveň vyššie.
Prípravky tohto typu vydržia minimálne rok, kým na bočných, menej namáhaných oknách hydrofóbny efekt vydrží aj tri roky. Keramika je mimoriadne vodoodpudivá a rýchlo odvádza dážď z povrchu skiel. Navyše uľahčuje následnú údržbu auta, pretože sa na sklách nezachytáva toľko hmyzu, už spomínaná námraza a iné nečistoty.
Keramické tekuté stierače sa navyše vyznačujú jednoduchou aplikáciou, avšak hlavne pri starších autách je nevyhnutné okná poriadne pripraviť tak, aby ochrana vydržala čo najdlhšie. Ako na to?
Príprava okien na tekuté stierače, krok prvý – vyčistenie
Ak plánujete sklo auta ošetriť tekutými stieračmi a chcete, aby bola ochranná vrstva čo najúčinnejšia, musíte zaistiť, aby boli okná dokonale čisté. Alfou a omegou je umytie okna kvalitným autošampónom, napríklad Auto Finesse Lather, ktorý doplňte vhodnou mikrovláknovou umývacou rukavicou a vedrom s vložkou proti tuhým nečistotám.
Za účelom hĺbkového vyčistenia skla však budete musieť siahnuť po špeciálnom leštidle na sklo, ktoré z neho vďaka obsiahnutým mikroabrazívnym látkam spoľahlivo odstráni všetky nečistoty a pri troche šťastia aj drobné škrabance. Odporúčame napr. Auto Finesse Vision Glass Polish.
Pri práci používajte výhradne utierky a aplikátory z mikrovlákna, aby ste okno nechtiac nepoškriabali. Kúpte si napríklad utierku na okná The Collection Waffle.
Príprava okien na tekuté stierače, krok druhý – odmastenie
Kým sa pustíte do samotnej aplikácie stieračov, ktorá je pomerne jednoduchá, budete musieť sklo poriadne odmastiť. Len tak totiž dosiahnete ich 100 % účinnosť. Na odmastenie budete potrebovať špeciálny prípravok, napr. Gyeon Q2M Prep, ktorý stačí nastriekať na mikrovláknovú utierku na sklo.
S odmasťovačom účinne odmastíte čelné, zadné a bočné sklá, ale aj spätné zrkadlá a iné povrchy. Keď bude sklo dostatočne odmastené, zoberte ďalšiu utierku a povrch skla doleštite tak, aby na ňom nezostali ani tie najmenšie zvyšky prípravku. Niekedy sa odporúča tento postup zopakovať, a to aj trikrát, ale to už necháme na vás.
Aplikácia samotných tekutých stieračov
Ako už bolo spomenuté, aplikácia tekutých stieračov je pomerne jednoduchá. Pamätajte však na tri dôležité veci – snažte sa nepracovať vonku (vhodná je garáž alebo dielňa) a stierače aplikujte pri teplotách medzi 15 °C a 22 °C. Okrem toho sa odporúča stierače naniesť v dvoch vrstvách.
Či už siahnete po klasických tekutých stieračoch, alebo tých keramických, riaďte sa návodom na použitie daného prípravku a použite na to určený aplikátor. Predídete tak poškodeniu skla a zaistíte maximálnu účinnosť stieračov.
Obyčajné tekuté stierače obvykle stačí len nastriekať a zotrieť, nechať zaschnúť a potom nastriekať a zotrieť ďalšiu vrstvu. Pri keramike však budete pracovať so špeciálnymi aplikačnými kockami, ktorými budete ochranu nanášať najprv vertikálne, potom horizontálne. Jedna vrstva stieračov zasychá vždy zhruba 15 minút. Prebytok prípravku odstráňte čistou mikrovláknovou utierkou.
Dbajte na to, aby vám na skle nevznikli hluché miesta – nechcete totiž, aby bol vodoodpudivý efekt niekde výrazný a inde úplne chýbal. Po aplikácii stieračov sa odporúča auto jeden deň nechať v garáži a ďalší týždeň neumývať.