Pokiaľ má interiér vášho auta kožené sedadlá, iste nám dáte za pravdu, že ich udržanie v top stave je niekedy poriadna výzva. Koža ako taká, či už pravá, alebo umelá, je totiž pomerne náročná na údržbu – vyžaduje pravidelné čistenie, oživovanie a impregnáciu, skrátka dôkladnú starostlivosť.
Ako sa teda starať o kožené čalúnenie, aby bola radosť sa naň pozerať a aby dlhé roky vydržalo v čo možno najlepšom stave?
Prípravná fáza
Predtým ako sa pustíte do akejkoľvek práce na kožených povrchoch svojho vozidla, vezmite do ruky vysávač a dôkladne povysávajte všetky škáry sedadiel. Na povrchu kože tak nezostanú žiadne voľné čiastočky špiny, ktoré by sa mohli počas čistenia uvoľniť a povrch poškriabať.
Potom je potrebné vyskúšať, či koža nepúšťa farbu. Na to vám stačí vlhká handrička a vedro s vodou.
Keď budete mať hotovo, môžete sa pustiť do samotného čistenia. V nasledujúcej časti tohto článku sa pozrieme, čo na to budete potrebovať.
Aké prípravky budete potrebovať na správnu starostlivosť o kožu v interiéri?
V prvom rade sa nezaobídete bez kvalitného čističa na kožu (pravú aj umelú), ktorý z nej šetrne, ale účinne odstráni všetky nečistoty. A ak vo svete detailingu platí, že najlepšie výsledky dosiahnete s prípravkami od špičiek v odbore, v starostlivosti o kožené povrchy to platí dvojnásobne. My v 2din.sk máme skvelé skúsenosti napr. s Auto Finesse Hide Leather Cleanser alebo Gyeon Q2M LeatherCleaner MILD.
Počas čistenia budete potrebovať aj príslušenstvo – kefu na čistenie kože a mikrovláknovú utierku alebo bavlnený uterák, ktorými prípravok následne zotriete.
V rámci tretej fázy starostlivosti o kožu v interiéri ju bude potrebné vyživiť a impregnovať, na čo odporúčame napríklad Auto Finesse Hide Leather Conditioner. S impregnáciou kože sa spája nutnosť zakúpenia vhodného mikrovláknového aplikátora. A pokiaľ sa vám nechce kupovať tieto výrobky samostatne, zaobstarajte si rovno celú kompletnú sadu.
Ako prebieha samotný proces ošetrenia kože v interiéri?
Kožu treba najprv vyčistiť, na čo budete potrebovať čistič kože, ktoré sme spomínali v predchádzajúcej časti článku. Prípravok nastriekajte z malej vzdialenosti na sedadlo a krúživými pohybmi kožu vyčistite. Čistič môžete nastriekať aj priamo do kefy. Každé miesto čistite maximálne jednu minútu, potom prípravok zotrite mikrovláknovou utierkou. V prípade silnejšieho znečistenia celý postup zopakujte.
Keď je koža čistá a prípravok vyschnutý, môžete sa pustiť do impregnácie. Funkcie impregnačného prípravku na kožu sú dve – po prvé vytvára ochrannú bariéru proti poškodeniu a znečisteniu a po druhé vďaka opätovnému zavedeniu esenciálnych olejov do materiálu kožu účinne zmäkčí a obnoví jej pôvodnú farbu.
Vezmite aplikátor, naneste naň niekoľko kvapiek prípravku a jemne vmasírujte do kože. Následne nechajte pôsobiť aspoň 24 hodín. Pozor, neutierať!
Správne ošetrená a impregnovaná koža je menej náchylná na popraskanie, vysychanie a krásne vonia. Navyše vyzerá oveľa lepšie – a o to predsa v detailingu ide!