Máte už dosť večne zaprášeného a špinavého auta s nevzhľadným lakom? Chceli by ste svojmu štvorkolesovému miláčikovi dopriať dlhotrvajúcu ochranu, ktorá vám výrazne uľahčí následnú údržbu? Potom by ste určite chceli začať s auto detailingom. Ale ako to urobiť, ak ste úplný začiatočník?
Na začiatok je potrebné spomenúť, že v posledných rokoch sa car detailing dosť zmenil. Nezmenili sa špičkové prípravky – firmy z detailingovej topky zostávajú na výslní aj naďalej – avšak zmenil sa prístup. Dnes motoristov zaujíma hlavne to, ako mať krásne a ošetrené auto, na ktoré je radosť pozerať, ale s minimom námahy.
Ak teda hľadáte spôsob, ako vstúpiť do sveta detailingu, odporúčame vám zvoliť práve túto cestu „maximálneho efektu s minimom námahy“. Aj v tomto prípade, samozrejme, platí, že s väčším úsilím a drahšími/dodatočnými prípravkami dosiahnete lepšie výsledky, ale oblasti, v ktorých by ste chceli dosiahnuť trochu viac, odhalíte až časom.
Ako sa teda pustiť do car detailingu z pozície úplného začiatočníka?
Postup je vždy rovnaký
Z hľadiska starostlivosti, a to nielen o lak, je detailing v podstate jednoduchý – pozostáva z umytia, následnej dekontaminácie a/alebo odstránenia prilepenej špiny a nakoniec aplikácie ochrannej vrstvy. Týmto trom krokom musí zodpovedať výber čistiacich prostriedkov, a to ako pre exteriér, tak aj interiér.
Ako sme už spomenuli v úvode, ak ste začiatočník, nemá zmysel ísť príliš do hĺbky. Začnite s nutným minimom (aj tak ide o značnú investíciu) a až potom si zaobstarajte ďalší produkt, s ktorým pozdvihnete úroveň starostlivosti o svoje auto na vyššiu úroveň.
Treba však poznamenať, že v detailingu nie je vhodné robiť akékoľvek kompromisy, čo sa týka ceny a kvality – produkty z benzínok sú síce lacnejšie, ale výrobky od špičiek v odbore vydržia dlhšie, spotrebujete ich menej a sú výrazne šetrnejšie. A v skutočnosti teda paradoxne „lacnejšie“.
Čo teda potrebujete na začiatok, keď s car detailingom len začínate?
Fáza 1. – Umytie
Prvá fáza starostlivosti o automobil spočíva v jeho umytí, na čo budete potrebovať niekoľko prípravkov. Zatiaľ sa budeme venovať len exteriéru – k interiéru sa dostaneme neskôr.
- Autošampón – nechajte Jar v kuchyni (kam patrí) a vydajte sa cestou špičkového autošampónu, s ktorým odstránite všetku hrubú špinu aj ťažšie odstrániteľné nečistoty. Siahnite napríklad po šetrnom Gyeon Q2M Bathe Essence alebo Auto Finesse Lather.
- Odstraňovač hmyzu – účinný prostriedok, vďaka ktorému nebudete musieť auto drhnúť a nepoškodíte voskovú alebo nano vrstvu. Možno ho použiť ako na sklo, tak aj na plastové časti alebo lak. Zvoľte napr. Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover.
- Čistič kolies a odstraňovač náletovej hrdze – tu hľadáte prípravok, ktorý nielenže účinne vyčistí halogény, ale aj odstráni náletovú hrdzu z laku. Odporúčame napríklad Gyeon Q2M Iron alebo Auto Finesse Iron Out.
K samotným prípravkom budete, samozrejme, potrebovať aj príslušenstvo. Na umývanie je dobré mať poruke dve vedrá – napríklad Work Stuff Wash Bucket. Ďalej sa nezaobídete bez vhodnej umývacej rukavice, najlepšie jemnej, sušiaceho uteráka z mikrovlákna a štetca na očistenie kolies.
Celok môžete ešte vyšperkovať leskom a ochranným prípravkom na pneumatiky Auto Finesse Gloss Tyre Dressing.
Fáza 2. – Dekontaminácia
V rámci dekontaminácie laku sa z neho snažíte dostať okrem iného aj náletovú hrdzu – môžete teda použiť rovnaký prípravok ako na čistenie kolies v predchádzajúcej fáze.
V tejto fáze však budete bojovať aj s oveľa nebezpečnejším a odolnejším nepriateľom – asfaltom, ktorého spojenci sú smola a decht. Na ich odstránenie budete potrebovať účinný a briskne reagujúci prípravok, ktorý vám umožní rýchlo a efektívne odstrániť aj tie najväčšie nečistoty, napríklad Auto Finesse ObliTARate Tar&Glue Remover.
Pozor, pokiaľ asfalt z laku neodstránite včas, môže spôsobiť jeho nezvratné poškodenie – vzniknú na ňom škvrny alebo bude poleptaný.
Fáza 3. – Ochrana
Nakoniec tu máme veľmi dôležitý krok, ktorý by sme nemali podceňovať. Správne aplikovaná ochrana totiž výrazne zjednoduší následnú údržbu vozidla. Na výber tu máte nespočetné množstvo druhov voskov (prírodných a umelých), sealantov a keramických alebo nano ochrán. Aj tu však na začiatok odporúčame niečo jednoduchšie, čo sa ľahko nanáša a čo vám nezaberie celý víkend.
Na začiatku si vystačíte s rýchlymi voskami v spreji, ktoré zaistia až dvojmesačnú ochranu. Od nich potom môžete prejsť k sofistikovanejším produktom a spôsobom aplikácie. Odporúčame napríklad Meguiar's Gold Class Carnauba Plus Premium Quick Wax alebo Auto Finesse Glisten Spray Wax.
Starostlivosť o interiér
Exteriér máme hotový, teraz je čas pustiť sa do interiéru. Aj tu platí, že v jednoduchosti je krása, takže sa budeme držať osvedčenej svätej trojice a použijeme univerzálny čistič interiéru (odporúčame napríklad Auto Finesse Total Interior Cleaner), mikrovláknovú utierku (najlepšie viac kusov, na aplikáciu a na dočistenie) a detailingový štetec.
Čističom aplikovaným na utierku krásne očistíte všetky plochy a štetec vám zase umožní dostať sa aj tam, kam to utierkou nie je možné.
Tento základ možno dodatočne rozšíriť napríklad prípravkom na oživenie plastu, ochranným prípravkom proti UV žiareniu a priliepaniu prachu alebo prípravkom na impregnáciu kožených častí, ak máte kožené čalúnenie.