Možno si ešte spomínate na nie tak dávne časy, keď sme boli pre nepriaznivú situáciu vo svete nútení tráviť veľa času doma. Vtedy sa mnohí ľudia začali venovať novým koníčkom, čo platí aj pre zapálených fanúšikov štyroch kolies – tí sa pustili do auto detailingu. O čo ide?
Auto detailing je vlastne starostlivosť o interiér a exteriér automobilu, ktorého cieľom je obnoviť a/alebo udržiavať vzhľad auta na čo možno najvyššej úrovni. Nejde pritom len o kratochvíľu majiteľov vozidiel vyšších tried alebo nablýskaných veteránov.
S car detailingom môžete dosiahnuť skvelé výsledky aj ako začiatočník s nižším rozpočtom, napriek tomu však platí, že najlepší efekt dosiahnete s drahšími prípravkami a v špecializovaných servisoch, kde svoje vozidlo zveríte do rúk skúsených odborníkov.
Prečo sa vydať cestou auto detailingu?
Prínosov auto detailingu je hneď niekoľko. Zlepšenie vzhľadu automobilu pomáha nielen udržať a často aj zvýšiť jeho predajnú hodnotu, ale vďaka aplikácii ochranných vrstiev je povrch laku chránený pred UV žiarením, vyblednutím od slnka, škrabancami od kamienkov na nespevnených cestách, agresívnou soľou v zime a pod.
A čo si budeme – nablýskané vozidlo s interiérom, ktorý bol daný „poriadne do pucu“, proste vyzerá dobre, bez ohľadu na skutočnú cenu auta. Môžeme vám zaručiť, že sa v ňom budete cítiť oveľa lepšie, ako keby ste sedeli v nejakej zaprášenej rachotine, kde to vyzerá, akoby ste sa práve vrátili zo šichty na poli.
Detailing exteriéru
Hlavnou súčasťou car detailingu je starostlivosť o exteriér vozidla, ktorá spočíva v čistení a následnom leštení laku, okien, chrómovaných častí, kolies a pneumatík auta.
Či už sa o svojho štvorkolesového miláčika budete starať sami, alebo ho dáte do servisu, máte k dispozícii širokú škálu autošampónov, odmasťovacích prípravkov, prípravkov na zapečené nečistoty, tekutých stieračov, clayov alebo leštidiel, rovnako ako obrovské množstvo príslušenstva – rôzne penové aj nepenové aplikátory, mikrovláknové utierky a iné.
Detailing exteriéru sa dá rozdeliť do troch hlavných fáz. Poďme sa na ne pozrieť zblízka.
Fáza 1. – dôkladné čistenie
Alfou a omegou car detailingu je dôkladné vyčistenie laku, okien a všetkých ostatných exteriérových častí automobilu pomocou rôznych prípravkov, ktoré musia byť dostatočne účinné, ale súčasne nie príliš agresívne, aby nedošlo k nechcenému poškodeniu.
Základom je tu ručné umytie pomocou saponátov alebo tlakovej umývačky, ale aj claying, ktorý umožňuje z laku odstrániť kontamináciu alebo nečistoty, na ktoré je obyčajný šampón krátky. Kapitolou samou osebe je potom čistenie exponovaných častí auta, kde sa za tie roky mohli „zapiecť“ rôzne nečistoty vrátane hmyzu.
Fáza 2. – leštenie
Druhou fázou auto detailingu je leštenie, ktoré spočíva v použití mechanických leštidiel. Tie sa môžu aplikovať buď ručne, alebo pomocou strojových leštičiek, ktorých je dnes na trhu veľa. K nim si potom prikúpite leštiaci kotúč s vhodnou úrovňou abrazívnosti.
Leštenie v podstate vedie k odstráneniu jemnej vrchnej vrstva laku, čím sa odstránia rôzne hologramy a drobné škrabance spôsobené nárazmi kamienkov alebo nesprávnou starostlivosťou o lak.
Fáze 3. – aplikácia ochrannej vrstvy
Nakoniec tu máme veľmi dôležitú aplikáciu ochrannej vrstvy, ktorej úlohou je čo možno najdlhšie zachovať vzhľad laku a ochrániť ho pred mnohými nepriaznivými vplyvmi. Na to slúžia rôzne vosky alebo ochranné sealanty, pričom v servisoch vám dnes odporučia nano ochranu, ktorá je síce najdrahšia, ale určite najúčinnejšia.
Ochranná vrstva na karosérii zabraňuje cudzím látkam udržať sa na povrchu laku, čo zahŕňa okrem iného vodu, prach, hmyz alebo peľ z rastlín. Všetko, čo na laku nemá byť, z neho jednoducho stečie dole bez toho, aby ste ho museli drhnúť – a teda škriabať a poškodzovať.
Detailing interiéru
Načo je vám nablýskaný exteriér, keď to vnútri vyzerá ako v Mordore. Detailing zahŕňa aj zútulnenie priestoru obývaného vodičom a pasažiermi, čo zahŕňa dôkladné vysávanie, čistenie parou, čistenie plastov tekutými prostriedkami, odstraňovanie škvŕn z kobercov a čalúnenia a pod.
Aj tu sa pamätá na aplikáciu ochranných vrstiev, napríklad na impregnáciu kožených sedačiek, ochranu plastov pred priliepaním prachu, ionizáciu interiéru atď. Pozor, detailing nie je to isté ako mechanická úprava interiéru, hoci s niektorými prípravkami zvládnete aj drobné opravy.
Detailing kolies a motorového priestoru
Samostatnou kapitolou je detailing kolies a podbehov, ktoré si vzhľadom na ich exponovanosť vyžadujú použitie špeciálnych, vysokoúčinných prípravkov. Na kolesá sa totiž priliepa len ťažko odstrániteľná špina, ktorá časom navyše zasychá a ťažko sa odstraňuje. Postup je tu viac-menej rovnaký ako pri detailingu karosérie – najprv vyčistiť, potom nablýskať a nakoniec aplikovať ochrannú vrstvu.
Ozajstní fajnšmekri alebo účastníci výstav sa nakoniec púšťajú aj do detailingu motora, pri ktorom sa používa para, rôzne vysokotlakové čističe a špeciálne čistiace prostriedky rôznych typov.