5 minút čítania
Výmena originálnych reproduktorov za nové je jedným z najbežnejších spôsobov, ako zlepšiť kvalitu zvuku v interiéri auta. Ak sa k tomuto kroku odhodláte, na aké parametre je potrebné sa zamerať?
VLASTNOSTI REPRODUKTOROV
V tejto časti sa zameriame na jednotlivé parametre reproduktorov, povieme si, prečo sú dôležité a aký budú mať vplyv na kvalitu zvuku vo vašom vozidle. Týkajú sa ako veľkosti samotných komponentov, tak aj ich výkonu.
VEĽKOSŤ
Základným kritériom nákupu nových reproduktorov do auta je ich veľkosť. Ide skrátka o to, aby tam, kam ich chcete namontovať, skutočne pasovali – či už do dverí, palubnej dosky alebo napríklad zadného plató. Najčastejšie sa stretnete s reproduktormi s rozmermi 130 mm alebo 165 mm, ktoré sa montujú do predných dverí. Veľkosť sa niekedy uvádza aj v palcoch – v tomto prípade 5,1″ a 6,5″.
V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s náročnejšími inštaláciami, keď sú napr. továrenské reproduktory, ktoré chcete vymeniť, oválneho tvaru. Väčšina aftermarket výrobcov však s týmto počíta a buď ponúkajú reproduktory šité na mieru konkrétnemu modelu, alebo si jednoducho zaobstaráte vhodnú redukciu.
TYP
Ďalším dôležitým kritériom v rámci výberu reproduktorov je ich typ. Tu rozlišujeme medzi reproduktormi komponentnými a koaxiálnymi.
KOMPONENTNÉ REPRODUKTORY
Komponentné reproduktory majú na rozdiel od koaxiálnych repro rozdelené pre jednotlivé pásma (tzn. pozostávajú z výškových aj stredobasových, avšak v niektorých prípadoch stredobas dopĺňajú aj basy), vďaka čomu sú kvalitnejšie a ponúkajú detailnejší zvuk.
KOAXIÁLNE REPRODUKTORY
Oproti tomu v koaxiálnych reproduktoroch sú výšky a stredobas pevne spojené a nemožno meniť ich pozíciu. Navyše sú spravidla lacnejšie, čo sa, bohužiaľ, často odráža v nižšej kvalite zvuku. Ak to teda s kvalitou svojej novej audiozostavy myslíte naozaj vážne, vašou prvou voľbou by mali byť reproduktory komponentné.
VÝKON
Výkon je dôležitý parameter, o ktorom má mnoho fanúšikov car audio mylnú predstavu. V honbe za najvyšším možným výkonom úplne prehliadajú skutočnosť, že je oveľa dôležitejší výkon reálny, označovaný ako RMS. Vo väčšine prípadov je postačujúce, ak sa výkon reproduktorov bude pohybovať nad hodnotou 20 W, obzvlášť ak budú pripojené na autorádio.
Na tomto mieste je potrebné dodať, že výkon väčšiny reproduktorov sa pohybuje v rozmedzí 50 – 70 RMS a rádio s obvyklým výkonom okolo 20 RMS ich nedokáže poriadne vybudiť, vo väčšine prípadov je to však postačujúce. Keďže v 2din.sk nemáme radi kompromisy, pri montážach lepších reproduktorov (za 160 € a drahších) odporúčame dokúpiť si aj zosilňovač s DSP procesorom a nechať si zvuk vyladiť profesionálmi. Napríklad technikmi v našej dielni.
Je však potrebné pamätať na to, že pokiaľ je do systému pripojený zosilňovač, jeho výkon a výkon reproduktorov by mali ideálne zodpovedať výrobcom udávanému RMS.
CITLIVOSŤ
Ďalším dôležitým parametrom pri výbere reproduktorov je tzv. citlivosť, ktorá udáva, aká „hlasitosť“ zvuku je vygenerovaná určitým presne definovaným výkonom. Ešte lepšiu predstavu o význame tohto parametra si možno urobiť na základe toho, v akých jednotkách je udávaný.
Pre citlivosť reprosústav sú to dB/W/m, čo udáva, akú hlasitosť budeme počúvať vo vzdialenosti 1 m pri vybudení reproduktorov príkonom 1 W. Pri reproduktoroch, ktoré budete pripájať len na autorádio, odporúčame zvoliť komponenty s citlivosťou 90 dB a viac (v prípade montáže repro s priemerom 165 mm).
IMPEDANCIA
Ak plánujete zapojiť reproduktory na klasické autorádio, mali by ste zvoliť komponenty s impedanciou 4 Ω. Prečo? Pretože vnútorný zosilňovač autorádia je stabilný len do tejto hodnoty. Je potrebné podotknúť, že moderné autorádiá dnes zvládnu už aj repro s impedanciou 3 Ω, niekedy aj 2 Ω. Pokiaľ máte v aute novšie autorádio, podľa nás je zlatá stredná cesta 3 Ω.
V prípade zapojenia reproduktorov na zosilňovač môžete zvoliť aj komponenty s impedanciou 2 alebo 3 Ω – všetko závisí od stability externého zosilňovača.
Všeobecne platí, že so znižujúcou sa impedanciou narastá výkon zosilňovača, ale znižuje sa jeho skreslenie. Ak teda zapojíte na zosilňovač repro s impedanciou napr. 2 Ω, dočkáte sa hlasnejšieho, ale menej presného zvukového prejavu.
UMIESTNENIE REPRODUKTOROV
V rámci výberu vhodných reproduktorov do vozidla budete musieť zohľadniť aj ich umiestnenie.
PREDNÉ DVERE
Ak vyberáte reproduktory do predných dverí, jednoznačnou voľbou by mali byť reproduktory komponentné. Stredobas tu pôjde do spodnej pozície dverí, zatiaľ čo výšky sa obvykle montujú do krytov trojuholníka pri spätných zrkadlách, do A-stĺpikov a pod. Koaxiálny reproduktor sa do dverí veľmi nehodí, pretože prichádzate o možnosť nasmerovať výšky tak, aby vynikla ich kvalita.
ZADNÉ DVERE
Pri zadných dverách je situácia trochu zložitejšia, ale všeobecne platí, že ak máte možnosť namontovať samostatné výškové reproduktory, zaobstarajte si komponentné. Pozícia výšok však v niektorých prípadoch môže narušiť celkovú kvalitu zvuku, hlavne pokiaľ je slot hneď vedľa opierky sedadla vodiča. V takom prípade je niekedy vhodnejšie nainštalovať reproduktory koaxiálne a priestor pre výšky ignorovať.
BOČNICE A PLATÓ
Pokiaľ hľadáte repro do bočníc alebo plató, riaďte sa možnosťami svojho vozidla. Niekedy skrátka na týchto miestach máte sloty pre komponentné repro, inokedy si budete musieť vystačiť s koaxiálmi. Myslite na to, že účelom zadných reproduktorov je zvuk len dokresľovať – hlavnú prácu urobia repro vpredu.
REPRODUKTORY PODĽA ZAPOJENIA
Výber vhodných reproduktorov bude závisieť aj od toho, či ich budete pripájať na autorádio alebo na zosilňovač. Pozor! Jasno by ste v tom mali mať už pred samotnou kúpou.
PRIPOJENIE NA AUTORÁDIO
Ak zapájame nové reproduktory na originálne autorádio, nemá zmysel vyberať repro s vysokým výkonom, keďže výkony typických audiosystémov na úrovni 20 až 25 W ich nedokážu dostatočne vybudiť. Väčšina reproduktorov na trhu má impedanciu 4 ohmy, čo je na pripojenie na originálne autorádiá hodnota dostatočná.
Problém môže nastať v prípade výmeny reproduktorov pri príplatkových sound systémoch, ktoré väčšinou charakterizuje impedancia 2 ohmy a prídavný zosilňovač. V takomto prípade môže výmena reproduktorov celému systému skôr uškodiť a je potrebné k výmene pristúpiť komplexnejšie.
PRIPOJENIE NA ZOSILŇOVAČ
Pri výbere reproduktorov pripojených na zosilňovač je potrebné podľa požiadaviek a možností zákazníka optimalizovať kombináciu ceny, výkonu a kvality. Vydať sa možno cestou montáže výkonnejších reproduktorov na klasický analógový zosilňovač, pričom riskujeme skreslenie, alebo zvoliť zosilňovač s DSP procesorom, ktorý umožní využiť maximálne aj reproduktory s nižšou obstarávacou cenou.
NAVŠTÍVTE NÁS
Pokiaľ si s výberom reproduktorov neviete rady, navštívte nás v našej predajni. Naši zamestnanci vám ochotne poradia s výberom a zasvätia vás do tajov ozvučenia interiéru, na ktoré sú vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam skutočnými odborníkmi.
A ak budete chcieť, svoje nové komponenty si u nás môžete nechať aj namontovať. V dielni sa vás ujmú naši skúsení technici, ktorí všetko nainštalujú tak, aby ste boli maximálne spokojní.