Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že odhlučnenie stropu vedie len k zníženiu hluku spôsobeného dažďom alebo menšími krúpami. Tieto faktory sú však len zlomkom toho, čo možno správnou zvukovou izoláciou strechy dosiahnuť. V tomto článku sa dozviete, aký typ hluku odhlučnenie strechy auta potláča a aké materiály sa na to používajú.
Aký typ hluku možno potlačiť odhlučnením stropu auta?
Pomocou našej metódy odhlučnenia strechy auta možno dosiahnuť nielen vyššie uvedené zmeny pri daždi alebo krupobití, keď je menšia pravdepodobnosť poškodenia strechy zvonka krupobitím, ale aj zamedzenie nepríjemným rezonanciám.
1. Demontáž pôvodnej stropnice
Demontáž stropnice vozidla si vyžaduje odstránenie oveľa väčšieho množstva častí, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Keďže je stropnica zvyčajne jedným z prvých dielov, ktoré sa do vozidla pri jeho výrobe dávajú, je potrebné demontovať prakticky celý interiér. V našej dielni zvyčajne začíname demontážou sedadiel a všetkých stĺpikov vo vozidle a pokračujeme odstránením bočníc kufra, čo je dosť častý krok, ale závisí od modelu auta. Odhlučnenie stropu robíme vždy pri kompletnom odhlučnení vozidla, keď sa demontuje aj pôvodný koberec. Na demontáž stropnice je často potrebná špeciálna súprava náradia na odstránenie cvokov a úchytov držadiel alebo tienidiel. Odstránenie čalúnenia z vozidla je práca pre 2-3 ľudí.
Následne môžeme prejsť k ďalšiemu kroku, a to k príprave povrchu na aplikáciu antivibračného materiálu. POZOR! Pri niektorých vozidlách je už od výroby k plechu strechy prilepený akože odhlučňovací materiál, ktorý nie je možné odstrániť – hrozí totiž poškodenie strechy auta. Väčšinou ide o vozidlá VW Passat B8, novšie Citroeny alebo vozidlá prémiových značiek typu Audi či BMW.
2. Príprava plochy stropu na aplikáciu prvej vrstvy antivibračného materiálu
Antivibračný materiál hrá pri každom odhlučnení veľmi dôležitú úlohu a je najdôležitejšou vrstvou – bez neho by odhlučnenie vozidla proste nemalo zmysel. Ešte pred nalepením a privalčekovaním prvej vrstvy materiálu je nutné plochu poriadne odmastiť. Ak na streche vášho vozidla nie je žiadny akustický materiál z výroby, vystačíte si s klasickým liehom. Problém nastáva, keď je na streche nalepené akustické vlákno z recyklovaného materiálu. Po odstránení tejto látky zo strechy po nej zostanú časti lepidla alebo dokonca kúsky samotného odhlučnenia. V takýchto prípadoch sa nezaobídete bez prostriedku na odstránenie lepidla Auto Finesse Obliterate. Po odstránení všetkých zvyškov pôvodného odhlučnenia stropnicu ešte raz odmastite liehom alebo univerzálnym čističom a odmasťovačom Auto Finesse All Purpose Cleaner. Odporúčame pracovať v latexových rukaviciach, aby sa zabránilo kontaktu výrobku s pokožkou. Potom nasleduje najdôležitejší krok, a to aplikácia samotného antivibračného materiálu.
Ako prvú vrstvu na zabránenie rezonanciám používame vysokoefektívny antivibračný materiál StP Black Gold s hrúbkou 2,3 mm. Materiál sa lepí len na rovnú plochu strechy, výstuhy sa nechávajú nepolepené. Aby antivibračný materiál fungoval tak, ako má, musí byť poriadne privalčekovaný špeciálnym prítlačným valčekom. V prípade vzniku vzduchových bublín ich stačí rozrezať nožíkom a plochu znova prevalčekovať, aby sa vytlačil vzduch.
3. Odhlučnenie stropu akustickým/termoakustickým materiálom
Nesleduje krok číslo tri, teda aplikácia akustického alebo termoakustického materiálu.
3.1 Aplikácia akustického materiálu
Ako druhú vrstvu použijeme veľmi účinný materiál Stp Biplast 10 s hrúbkou 10 mm, ktorý slúži na zamedzenie šírenia akustického hluku. Tento materiál vďaka otvorenej štruktúre povrchu pohlcuje frekvencie už vzniknutého hluku a zamedzuje tak jeho prieniku do interiéru vozidla. Ešte pred aplikáciou akustického materiálu StP Biplast 10 na antivibračný materiál StP Black Gold je vhodné odmastiť povrch hliníkovej fólie privalečkovaného materiálu, na čo nám postačí aj klasický lieh. Akustickú penu s lepiacou vrstvou aplikujeme na antivibračnú fóliu všade tam, kde už je Black Gold. Pre jednoduchšiu montáž možno akustickú penu aplikovať aj na samotnú stropnicu – uľahčí to prácu a efekt zostane viac-menej rovnaký.
3.2 Aplikácia termoakustického materiálu
Postup pri naliepaní termoakustického materiálu je rovnaký ako v prípade aplikácie akustického materiálu. V našej dielni používame osvedčenú termoakustickú penu StP Aeroflex Neoprene 10 s hrúbkou 10 mm. Na nalepenie druhej vrstvy nie je nutné používať prítlačný valček. Materiál stačí nalepiť na odmastenú plochu a pritlačiť rukou. Platí však pravidlo, že v tomto termoakustickom materiáli sa nesmie vytvoriť vzduchová bublina – tá by totiž mala uzavretú štruktúru a na rozdiel od Biplastu sa vzduch sám nevytlačí. Odporúčame lepiť penu vždy od okraja a postupne pokrývať celú plochu tak, aby sa zabránilo vzniku vzduchových bublín medzi materiálom a prvou vrstvou.
Po nalepení druhej vrstvy môžeme začať skladať stropnicu. Odporúčame označiť všetky demontované komponenty vrátane skrutiek, aby pri skladaní nedošlo k ich strate. Tým sa zaistí aj jednoduchšie vrátenie častí interiéru auta na pôvodné miesto.
Súhrn materiálu potrebného na odhlučnenie stropu auta
- 7-8× antivibračný materiál StP Black Gold na maximálne zamedzenie rezonanciám strechy auta. V prípade väčšej plochy strechy je nutné použiť väčšie množstvo
- 3× termoakustický materiál StP Aeroflex Neoprene 10 na zachytenie akustického hluku a udržiavanie teploty priestoru interiéru. V prípade použitia akustické peny StP Biplast 10 použijeme ekvivalent množstva antivibračného materiálu, a to 7-8 kusov
Materiál v takomto množstve sme použili na odhlučnenie strechy vozidla strednej triedy Škoda Octavia 3 sedan/liftback. Pri vozidlách ostatných značiek podobnej triedy – či už vo verzii kombi, alebo pri dodávkach, je nutné počítať s väčším množstvom materiálu, všetko závisí od veľkosti plochy. Odhlučnenie stropu auta je však len jedným z niekoľkých krokov v rámci potlačenia hluku vo vozidle – ak chcete v odhlučnení pokračovať, môžete využiť náš revolučný 3D konfigurátor odhlučnenia na zistenie množstva materiálu potrebného na odhlučnenie ostatných častí vozidla.
Ak máte pochybnosti, či odhlučnenie strechy auta zvládnete sami, nemáte na to vhodné priestory alebo by ste proste radi zverili montáž do rúk skutočných odborníkov, neváhajte nás kontaktovať na tel. +421 903 116 053 alebo napíšte na info@2din.sk a dohodnite si termín odhlučnenia nielen stropu, ale pokojne aj komplet celého vozidla.